KONFERENCJA PROFILAKTYCZNA
PROGRAM
PROGRAM KONFERENCJI PROFILAKTYCZNEJ
Podczas 5 Chorzowskiego Przystanku POZYTYWNIE ZAKRĘCONYCH zaplanowano dla opiekunów zgłaszających się wraz z młodzieżą konferencję profilaktyczną. Plan konferencji:
9:00 – 10:00
Rejestracja uczestników 5-go Chorzowskiego Przystanku POZYTYWNIE ZAKRĘCENI. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3, ul. Stefana Batorego 37, 41-506 Chorzów
10:00 – 10:15
Otwarcie 5-go Chorzowskiego Przystanku POZYTYWNIE ZAKRĘCENI oraz przejście do sali, w której będzie odbywać się konferencja.
10:15 – 13:15 „Kiedy nastolatek atakuje sam siebie”. Jest wiele sposobów radzenia sobie z problemami, trudnymi emocjami, życiem. Jedne z nich są lepsze, inne gorsze. Niektóre nastolatki sięgają po samouszkodzenia, bo uważają, że im to pomoże. I na początku pomaga. Później bywa różnie. Podczas spotkania będziemy szukać odpowiedzi na wiele różnych pytań, m.in. co powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy wspierać młodą osobę, która dokonuje samouszkodzeń i jak mądrze pomagać.
Małgorzata Łuba – psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, trener. Prowadzi interwencje kryzysowe, poradnictwo psychologiczne i psychoterapię młodzieży i dorosłych, doświadczających kryzysów. W ramach własnej firmy „To Be” (2be.edu.pl) i we współpracy z Centrum CBT, IBO prowadzi szkolenia dla pracowników placówek oświatowych i różnych instytucji pomocowych, jak wspierać osoby z problemami emocjonalnymi i psychicznymi. Jest certyfikowanym suicydologiem oraz członkiem zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie do Spraw Zdrowia Publicznego w MZ. Publikuje artykuły w „Głosie Pedagogicznym”, „Świecie Problemów”. Prowadzi zajęcia dydaktyczne na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
13:15 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:30 „Opowieści i techniki narracyjne w profilaktyce zachowań ryzykownych” – warsztaty
Marcin Drzazga – pedagog, reżyser teatru dzieci i młodzieży PWST Wrocław, wykładowca pedagogiki na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, współtwórca rekomendowanego programu profilaktycznego Epsilon.
15:30 – 17:00 „Mroczna strona Internetu, czyli hejt, cyberprzemoc i anonimowość bliskich relacji oczyma nastolatka”
Maria Mondry – psycholog, doktorantka Uniwersytetu SWPS w Warszawie, laureatka licznych nagród stypendialnych. Pracuje jako specjalista psycholog w ośrodku pomocy społecznej, od dwóch lat prowadzi również zajęcia dydaktyczne ze studentami. Tworzyła i prowadziła serie warsztatów skierowanych do młodzieży, poruszających takie zagadnienia, jak komunikacja interpersonalna, depresja wśród młodych, przemoc w szkole. W swoich działaniach naukowych skupia się na takich kwestiach, jak interdyscyplinarne podejście wobec zjawiska przemocy, grupy rówieśnicze. Do tej pory kierowała lub uczestniczyła w kilku projektach naukowych, m. in. dotyczących przemocy rówieśniczej.
17:00 – 17:30 Kolacja – bankiet – dyskusja
17:30 – 20:30 Finał 5-go Chorzowskiego Przystanku POZYTYWNIE ZAKRĘCENI